Nybro - Centralt/Myrdalen

Unik och välskött fastighet med två bostäder, attraktivt läge nära centrum...

Välkommen till en unik möjlighet att förvärva en välskött och smakfullt renoverad fastighet med två bostäder. Perfekt för generationsboende, uthyrning eller för dig som vill kombinera eget boende med en extra inkomstkälla. Hela fastigheten kommer att vara tillgänglig för köparen, vilket skapar stor flexibilitet och många möjligheter.

Lägenheten på entréplan omfattar totalt ca 160 kvm inklusive den tillhörande källardelen och erbjuder ett exklusivt och smakfullt renoverat boende med påkostade materialval och modern känsla. Här möts du av ett stilrent kök med gott om arbetsytor och förvaring samt ett stort och inbjudande allrum där eldstaden skapar både värme och trivsel. Från allrummet nås altanen på baksidan och vidare ut till den härliga trädgården med pool – en perfekt plats för avkoppling och sociala sommardagar. På entréplanet finns även två sovrum, varav det större erbjuder generöst med garderober och förvaring. Det helkaklade badrummet är smakfullt renoverat i stilrena materialval.

En trappa ner ligger den rymliga källardelen som tillhör bostaden och ger ytterligare fina ytor att nyttja. Här finns ett extra allrum samt ett badrum med badkar – perfekt som tv-rum, gästavdelning eller tonårsdel.

Fastigheten har dessutom ett fräscht och välkomnande trapphus med klinkergolv och ljusa målade väggar som ger ett fint första intryck.

På övre plan finns en ljus och välplanerad lägenhet om 108 kvm med 3 rum och kök. Här erbjuds ett stort kök med plats för matgrupp, fina sällskapsytor samt ett fräscht badrum med kaklade väggar, plastmatta på golvet, dusch och tvättmaskin. Den stora balkongen under tak blir ett uppskattat extrarum under årets varmare månader.

Fastigheten är i mycket gott skick med flera större förbättringar utförda de senaste åren. Dränering och fuktisolering genomfördes 2022 och fasaden målades om omkring 2021. På tomten finns även ett dubbelgarage med isolerat förråd samt en praktisk friggebod som ger extra förvaringsmöjligheter.

Här bor du med ett bra läge och bekvämt gångavstånd till centrum samtidigt som du kan njuta av lugnet i den egna trädgården. En mycket fin fastighet med hög standard, generösa ytor och många möjligheter för nästa ägare.

Pris
2 375 000 kr Utgångspris
Adress
Prästgatan 12
Yta
262 kvm
Visningar
  • Onsdag 27/05 kl 17:15 - 18:00Välkomna på visning! Anmälan krävs

Kök

      Kök i lägenheten på entréplan. Spishäll, fläkt, diskmaskin, ugn, micro, kyl/frys.

      Badrum med dusch

      Badrum i lägenheten på entréplan. Renoverades år 2015. Kakel på väggarna och klinker på golvet (golvvärme el & vattenburen). Handfat, dusch, wc-stol, handdukstork.

      Badrum

      Badrum i källaren som tillhör lägenheten på entréplan. Plastmatta på golvet, kakel på väggarna. Badkar, handfat, wc-stol.

      Kök

      Kök i lägenheten på andra våningen. Spis, fläkt, ugn, diskmaskin, kyl/frys.

      Badrum med dusch och tvättmaskin

      Kakel på väggarna, plastmatta på väggarna, renoverades år 2017. Handfat, dusch, wc-stol, tvättmaskin.

      Tvättstuga

      Kakel på väggarna, klinker på golvet, renoverades år 2024. Tvättmaskin (år 2024), torktumlare (år 2024), tvättho.

    • Fakta
      Fastighetsbeteckning
      NYBRO TRYCKAREN 5
      Objektstyp
      Villa
      Typkod
      220 - Småhusenhet, bebyggd
      Adress
      Prästgatan 12
      Postnummer
      382 44
      Postort
      Nybro
      Distrikt
      Nybro
      Område
      Centralt/Myrdalen
      Boarea
      262 kvm
      Boarea enligt
      Lantmäteriet
      Tomtareal/mark
      1005 kvm
      Tomtareal enligt
      Lantmäteriet
      Total areal
      1005 kvm
    • Pantsättningar & Inteckningar
      2st inteckningar på totalt 1 162 000 kr
    • Byggnad
      Standardpoäng
      52
      Byggår
      1952
      Grund
      Källare
      Tak
      Betongpannor
      Fasad
      Träfasad
      Fönster
      Isolerglasfönster och 2-glas kopplade i bågar
      Stomme
      Betong-lättbetong samt trä

      Byggnadskommentar

      Huset har brädklätts och tilläggsisolerats, fasaden målades för ca 5 år sedan. I samband med dräneringsarbete år 2022 byttes vatten och avlopp ut till gatan.

      Parkering

      Dubbelgarage (ca 49 kvm) med isolerat förråd.

      Uteplats

      Altan och balkong

      Övriga byggnader

      Friggebod för ved

    • Kostnader
      Elkostnad
      1 792 kr/månad
      Vatten och avlopp
      1 581 kr/månad
      Uppvärmning
      2 884 kr/månad
      Summa driftskostnader
      6 257 kr/månad
      Fastighetsskatt
      10 425 kr/år

      Beskrivning av kostnader

      Nuvarande ägare har förbrukat ca 8600 kwh/år, uppskattad kostnad på 2,50:-/kwh.

      Personer i hushållet
      3
      Årlig elförbrukning
      8600 kWh/år

      Levnadskostnader

      Välkommen att kontakta ansvarig fastighetsmäklare om du vill ha hjälp med att upprätta en boendekostnadskalkyl.

    • Energideklaration
      Utfördes
      Torsdag 7 maj 2026
      Energiprestanda
      123 kWh/m2
      Taxeringsår
      2026
      Taxeringsvärdet är
      Fastställt
      Värderingsår
      1975
      Taxeringsvärde byggnad
      2 442 000 kr
      Taxeringsvärde mark
      272 000 kr
      Taxeringsvärde totalt
      2 714 000 kr
    • Dokument & Länkar
    • Rättigheter & Belastningar

      Planer och bestämmelser

      Myrdalen, Detaljplan (Beslutsdatum: 2012-01-18, Registreringsdatum: 2012-02-29, Senast ändrad: 2023-11-29)

Adress
  • Engshyttegatan 2
  • 382 30 Nybro
Kontakta oss
Följ oss

Intresseanmälan för

Fyll i dina uppgifter nedan så återkommer vi snart till dig.

Formuläret innehåller fel. Kontrollera formuläret och försök igen. Tack!